IV. ULUSLARARASI TIP HUKUKU KONGRESİ ONLINE (8-9-10 OCAK 2021)

05-10-2020


IV. ULUSLARARASI TIP HUKUKU KONGRESİNE DAVETTİR

Değerli “TIP HUKUKU” dostları;

Bu yıl da, “IV. ULUSLARARASI TIP HUKUKU KONGRESİ” ne (8-9-10 Ocak 2021) sizi davet etmekten onur duyduğumuzu belirtmek istiyoruz. Kongremiz, ülkemizin köklü üniversitelerinden Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü ve DEÜ Hukuk Fakültesi dekanlığının ev sahipliğinde ve ONLINE olarak gerçekleşecektir.

Son olarak geçen yıl Antalya’da 17 ülkeden bilim adamlarının iştiraki ile gerçekleşen “ULUSLARARASI KONGREMİZ” bu yıl da,  Avrupa ülkelerinde, Türkiye’de ve Ortadoğu Ülkeleri’nde, çok ilginç ve gündemde tartışılan hususları ihtiva edecektir.

Böyle bir bilim ziyafetine, tüm Tıp hukuku dostlarını davet etmekten mutluluk duyduğumuzu ifade etmekten memnuniyet duyacağız.

Prof. Dr. Mehmet Refik KORKUSUZ

Dokuz Eylül Üniversitesi
Hukuk Fakültesi Dekanı
Kongre Eş Başkanı

Prof. Dr. Hakan HAKERİ

Ceza ve Tıp Hukuku Öğretim Üyesi
Kongre Eş Başkanı

 

IV. ULUSLARARASI TIP HUKUKU KONGRESİ ONLINE
(8-9-10 OCAK 2021) Ayrıntılı bilgi için tıklayınız… 

 

INVITATION FOR IV. INTERNATIONAL MEDICAL LAW CONGRESS

Dear friends of “MEDICAL LAW”;

This year, we would like to invite you to the “IV. INTERNATIONAL MEDICAL LAW CONGRESS” (8-9-10 January 2021). Our congress will be held ONLINE and hosted by the Law Faculty of the Dokuz Eylül University which is one of the most reputable universities of our country. Two years ago, the III. International Medical Law  Congress was performed with the participation of scientists and academics from 17 countries in Antalya/Turkey. This year, we expect that the Congress will gather even more participants from all over the world including African, Asian, European and Middle Eastern countries.

The Congress will cover all topics of medical/health law. We will be pleased to express our pleasure to invite all Medical Law friends to this scientific feast.

The IV. International Medical Law Congress will be held in Turkish, English, German and Arabic; there will be no simultaneous translation.

 

Prof. Dr. Mehmet Refik KORKUSUZ

Dokuz Eylul University
Dean of the Faculty of Law
Congress Co-Chair

Dr. jur. Dr. h.c. Hakan HAKERİ

Professor of Criminal and Medical Law
Attorney, The Law Office Istanbul
Congress Co-Chair

 

– دعوة للمؤتمر الدولي  لرابع للقانون الطبي-

 

Font Boyutunu Değiştir
Kontrast